Rozšíření slovník PPC pojmů, které byste měli znát

V oblasti PPC marketingu se setkáte s celou řadou pojmů a zkratek, kterým ze začátku pravděpodobně nebudete rozumět. Rozhodl jsem se proto sepsat ty nejběžnější a popsat, co která zkratka konkrétně znamená.

PPC (Pay Per Click) – Platba za kliknutí. Jedná se způsob zpoplatnění reklamy, kdy ve finále neplatíte za zobrazení reklamy, ale až za kliknutí na Vaší reklamu.

CPC (Cost Per Click) – Cena za jedno kliknutí na reklamu.

Zobrazení – Kolikrát se reklama zobrazila. Pozor, počet zobrazení neznamená, kolik lidí reklamu vidělo. Jeden člověk mohl reklamu vidět hned několikrát.

Kliknutí – Kolikrát někdo na Vaší reklamu kliknul. Opět platí, že jeden člověk mohl na reklamu kliknout vícekrát.

CTR (Click Through Rate) – Procentuálně vyjádřený poměr těch, kteří Vaší reklamu viděli a těch, kteří na ní kliknuli. Pokud se reklama zobrazila 100krát, 20krát na ní někdo kliknul, bude CTR 20%.

Průměrná pozice – Průměrná pozice Vaší reklamy ve vyhledávací síti. Pokud je průměrná pozice 2,5, znamená to, že se průměrně Vaše reklama z 10 zobrazení zobrazila 5x na druhé pozici a 5x na třetí pozici. Taktéž to ale může znamenat, že se Vaše reklama zobrazila 5x na první pozici a 5x na čtvrté pozici, výsledné CTR by opět bylo 2,5.

Míra opuštění – Procentuálně vyjádřený poměr okamžitého opuštění Vašich stránek. Znázorňuje počet lidí, kteří po prokliku reklamu si na Vaší stránce zobrazili pouze vstupní stránku, pak už dále po Vaší webové stránce nebrouzdali a ze stránky odešli. Pokud tedy ze 100 lidí 50 po prokliku reklamy dále nic nehledá, bude míra opuštění 50%.

Stránky/návštěva – Průměrný počet stránek, který si návštěvník na Vaší webové stránce prohlédne. Pokud tedy budete mít 10 návštěvníků webových stránek, 5 z nich si proklikne 4 podstránky Vaší webové stránky, 5 si proklikne 2 podstránky, pak ve sloupci stránky/návštěva uvidíte hodnotu 3.

Průměrná doba trvání relace – Doba, kterou průměrně stráví návštěvník na Vaší stránce. Udává se v sekundách.

Konverze – Počet dosažení měřitelných cílů. Měřitelným cílem nejčastěji bývá odeslaná poptávka, nákup zboží ale třeba také přihlášení k odběru newsletteru.

Konverzní poměr – Vyjádření v procentech, kolik lidí z těch, kteří klikli na reklamu, udělali konverzi. Například tedy pokud na Vaší reklamu kliklo 100 uživatelů, Vaší konverzí je vytvoření objednávky a objednávku vytvořili tři uživatelé, konverzní poměr jsou 3%.

Hodnota konverze – Hodnota, kterou pro Vás daná konverze měla. U objednávky je to cena zboží v košíku, které zákazník objednal.

Cena/konverze – Průměrná cena, kterou jste museli investovat do PPC marketingu, abyste získali jednu konverzi. Pokud jste tedy například do prokliků investovali 2 000Kč a za tuto cenu Vám přišlo 20 konverzí, cena/konverze bude 100Kč.

PNO (Podíl Nákladů na Obratu) – Kolik procent z vydělaného obratu jste proinvestovali v nákladech na reklamu. Pokud například kampaně vygenerovaly tržby za 1 000 000Kč a utratili 50 000Kč, pak výsledné PNO bude 5%.

Pokud jste se rozhodli pustit se do PPC marketingu a hledáte vhodného PPC specialistu, napište mi a udělám co bude v mých silách, abych pomohl i Vám.

button

Popkornovac.cz/sk

S Jirkou Wolfem úspěšně spolupracujeme již několik let. Stará se nám o reklamu a marketing, jak pro český e-shop Popkornovač.cz, tak i pro jeho slovenskou mutaci. Velmi oceňuji jeho profesionální přístup, komunikaci a rychlost s jakou řeší naše požadavky. Jeho služby mohu všem jen doporučit.

 

Michal Koláček - majitel
PNK-Renting

S panem Wolfem začínám spolupracovat už 4. rokem. Za celou dobu jsem nezažil měsíc, kdy by jeho kampaně nebyly ziskové - to nejdůležitější tedy máme :) Jako příjemný bonus mohu uvést profesionální a rychlou komunikaci, včetně období svátků a rok od roku lepší výkon reklam. Aktuálně se chystáme na propagaci nového produktu a já věřím, že bude stejně úspěšná, jako ty předchozí.

 

Lukáš Krištof- majitel

Pomohu uspět i Vám.

Chcete pomoci s PPC reklamou? Napište mi, rád s Vámi zhodnotím situaci a pokud budu věřit, že Vám skutečně dokážu pomoci, připravím Vám nabídku na míru a pustíme se do práce.